Diamenty nie świecą wiecznie – informacje o filmie
Film dokumentalny „Diamenty nie świecą wiecznie” to edukacyjne studium przypadku wybranych wyzwań rozwojowych oraz prób ich przezwyciężenia w Botswanie. Z krótkich migawek niespodziewanie wyłania się obraz afrykańskiego państwa opiekuńczego.
Bieżące informacje na temat filmu znajdziesz na Facebooku: https://www.facebook.com/diamenty/
Diamonds are not forever. Nothing is forever – tymi słowy nostalgicznie podsumowującymi znaną, życiową prawdę rozpoczyna się film dokumentalny przedstawiający kilka krótkich scen z życia Botswany. Kraj ten leżący w południowej części kontynentu afrykańskiego nie jest destynacją turystyczną głównego nurtu turystyki masowej, bardzo rzadko pojawia się w mediach i pozostaje nieznanym lądem, wobec którego percepcja społeczna rządzona jest stereotypowym myśleniem dotyczącym Afryki. Dokument „Diamenty nie świecą wiecznie” jest edukacyjnym studium przypadku tego mało znanego regionu świata. Za pomocą prostych środków wyrazu, a jednocześnie bez nachalnej dydaktyki twórcy filmu próbują przełamać przekonanie skazujące tę część Afryki na polityczny, gospodarczy i społeczny niebyt.
Patrząc przez pryzmat wybranych Milenijnych Celów Rozwoju w filmie pokazane są główne wyzwania rozwojowe stojące przed Botswaną: uwarunkowania środowiskowe i ograniczony dostęp do wody pitnej, epidemia HIV/AIDS, potrzeby edukacyjne czy zarządzanie zasobami naturalnymi z poszanowaniem praw lokalnych społeczności. Twórcy filmu nie chcąc wchodzić w rolę komentatorów, czy narratorów pozwalają swoim bohaterom opowiedzieć o tym jak z tymi wyzwaniami radzą sobie Botswańczycy – lud Batswana – konsekwentnie odkrywając przed widzami inny obraz Afryki. W tle przedstawianych historii i epizodów widać gwałtowne procesy modernizacyjne oraz efekty niekontrolowanych procesów globalizacji panoszących się na obrzeżach Kalahari.
Tytułowe diamenty, będące podstawowym bogactwem naturalnym oraz źródłem dochodów eksportowych Botswany, są lajtmotifem filmu, choć na ekranie nie pojawiają się nawet przez sekundę. Ich blask unosi się nad Botswaną, ale bohaterowie wiedzą, iż nie będzie tak wiecznie – czasem mówią o tym dosłownie, czasem czuć to bez słów. Czy z filmu wyłania się zatem współczesna interpretacja „Smutku tropików”? Nie – niespodziewanie rysuje się obraz określany trzema słowami: diamenty, społeczność oraz rząd. Okazuje się, że w Botswanie ten środkowy komponent nie jest ściśnięty jak w imadle pomiędzy bogactwami naturalnymi a dbającą jedynie o swoje powodzenie administracją, do czego przyzwyczaiły nas migawki z Afryki. Okazuje się, że może być inaczej.
Powstanie dokumentu „Diamenty nie świecą wiecznie” zostało sfinansowane dzięki mobilizacji funduszy prywatnych pochodzących z Red Branch Polska i Stowarzyszenia Global Development Research Group oraz publicznych, otrzymanych w ramach dotacji Edukacja rozwojowa 2010 Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, przyznanej przez Fundację Edukacja dla Demokracji.
Podstawowe informacje o filmie:
Tytuł polski: Diamenty nie świecą wiecznie
Tytuł oryginalny: Diamonds are not forever
Scenariusz i reżyseria: Robert Łuczak
Współpraca reżyserska: Adam Pływaczewski
Zdjęcia: Adam Pływaczewski, Robert Łuczak
Muzyka: Plum 3
Język: angielski, polski, setswana
Czas trwania: 60 minut
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji: 2010/2011
Informacje o projekcjach filmu:
Premiera w ramach festiwalu Afrykamera: 1 czerwca 2011 r., Nowy Wspaniały Świat, Warszawa
- 30 sierpnia 2011 r., Południk Zero, Warszawa
- 20 września 2011 r., Uniwersytet Warszawski, Warszawa, pokaz w ramach XV Festiwalu Nauki
- 12 października 2011 r., Zatoka Sztuki, Sopot
- 22 października 2011 r., Galeria Onomato, Kraków
- 1 grudnia 2011 r., Kawiarnia Relaks, Warszawa
- 2 marca 2012 r., Uniwersytet Jagielloński, Kraków
- 2 marca 2012 r., Galeria Onomato, Kraków
- 17 kwietnia 2013 r., Wrzenie Świata, Warszawa