Post-pandemic cities: urban ghettos or urban commons?
Zapraszam do lektury artykułu mojego autorstwa Post-pandemic cities: urban ghettos or urban commons? opublikowanego w czasopiśmie Prace i Studia Geograficzne. Jest to jeden z tekstów składających się na zeszyt 4, Tom 66, który został przygotowany z myślą o uhonorowaniu pani profesor Mirosławy Czerny, która w 2021 roku obchodziła 70. rocznicę urodzin i 50. rocznicę pracy naukowej.
Pani profesor Czerny zawdzięczam wciągnięcie mnie w świat geografii człowieka, wypromowanie mojej drugiej pracy magisterskiej i rozprawy doktorskiej oraz wieloletnie wsparcie w uniwersyteckich zaułkach – w Warszawie, Los Angeles, Meksyku, Kolumbii.
Mój tekst natomiast prezentuje rozważania dotyczące przyszłości miast. Analizuję kilka wybranych aspektów życia miejskiego – biopolitykę, morfologię miast i użytkowanie gruntów, mobilność mieszkańców oraz życie gospodarcze, w tym funkcjonowanie usług i obecność pracowników kluczowych i niezbędnych (ang. essential workers). Kreślę różne miejskie popandemiczne scenariusze symbolicznie rozpięte pomiędzy ideami miejskich gett i miejskich wspólnot.
Zalecany sposób cytowania: Łuczak R., 2021, „Post-pandemic cities: urban ghettos or urban commons?”, Prace i Studia Geograficzne, 66.4, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 63–72, DOI: 10.48128/pisg/2021-66.4-04
Link do artykułu: https://wgsr.uw.edu.pl/pisg/?p=2002