robertluczak.eu: blog o miastach, geografii, rozwoju i innych istotnych kwestiach

robertluczak.eu: blog on cities, geography, development and other relevant issues

Wybory 2018

Kandyduję do Rady miasta st. Warszawy

Jestem geografem i socjologiem. Obecnie pracuję na Uniwersytecie Warszawskim oraz w I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym. Zajmuję się zrównoważonym rozwojem miast i regionów. Od 2017 roku jestem zaangażowany w koalicję Ruchów Miejskich dla Warszawy w roli eksperta. Teraz kandyduję do Rady Miasta – moje nazwisko jest na liście nr 15, na ostatnim miejscu, w okręgu nr 1 (Ochota i Śródmieście).

Dlaczego kandyduję?

Wiem, że miasto może i powinno być lepiej zarządzane, zapewniać wspólną przestrzeń wysokiej jakości oraz oferować odpowiednie usługi publiczne. Nie marzą mi się nierealne i przysłowiowe szklane domy, ale jestem przekonany, że Warszawie, oprócz dziesiątek inwestycji, potrzebna jest wizja rozwoju – pomysł „jak”, ale przede wszystkim „po co” wykorzystać ogromny potencjał tego miasta.

Nasze miasto może rozwijać się w sposób zrównoważony i zapewnić wysoką jakość życia swoim mieszkańcom – Warszawa ma ludzi, tożsamość, energię, kapitał, odpowiednie położenie geograficzne. Teraz potrzebuje dobrego samorządu – stąd moje zaangażowanie i start w wyborach do Rady Miasta.

Mój manifest

Kiedyś się mówiło: Miasto-Masa-Maszyna. Ja dziś mówię: Miasto-Człowiek-Natura. Co mam na myśli?

  • Miasto – miasto jest przestrzenią polityczną – to frazes. Ale miasto jest też przestrzenią wspólną niezależnie od sporów ideologicznych. Miasto to nasze polis: tu się dzieje nasze życie, tu się realizują nasze ambicje, tu się koncentrują nasze działania i ogniskują nasze emocje. Od tego jakie jest miasto – od jakości przestrzeni i usług publicznych – zależy jakość życia wszystkich jego mieszkańców niezależnie od ich przekonań.
  • Człowiek – człowiek powinien być w centrum zainteresowania i działania w przestrzeni miejskiej. Postuluję, by miasto było przede wszystkim dla mieszkańców – nie dla polityków, nie dla grup interesów, nie dla samochodów, ale dla mieszkańców. Chcę, by miasto było przez nich współtworzone – nie godzę się na brak przejrzystości, na podejmowanie decyzji za kulisami, w zaciszu gabinetów, w sposób niezrozumiały i nieprzewidywalny dla mieszkańców. To ludzie tworzą miasto – swoją energią, marzeniami, ambicjami, swoją różnorodnością i odmiennością.
  • Natura – chcę żyć w mieście zielonym, gdzie wszyscy będziemy zdrowi i będziemy mogli oddychać pełną piersią. Natura jest symbolem miasta zrównoważonego, gdzie tereny zielone – trawniki, podwórka, skwery, parki są przestrzeniami miejskiego życia; gdzie rzeka, miejskie stawy i fontanny są przestrzeniami publicznymi; gdzie miejskie ulice i place nie są jezdniami i parkingami; gdzie powietrze jest czyste i zdrowe. Chcę miasta, które wypełniając potrzeby swoich obecnych mieszkańców nie ogranicza możliwości życia i spełniania potrzeb przyszłych pokoleń.

Więcej o mnie na stronie koalicji Ruchów Miejskich dla Warszawy:
https://ruchymiejskie.waw.pl/kandydaci/robert-luczak/

Więcej o mnie na mojej stronie:
https://robertluczak.eu/o-mnie-about-me/


Kieruję się mottem:

Miasta nie są problemem. Są rozwiązaniem.

Jaime Lerner, były trzykrotny burmistrz brazylijskiej Kurytyby